Tylko Maks - Historia z dreszczykiem / Łukasz Orbitowski

Tani hosting

Zawartość

Opis
Darmowy Ebook Tylko Maks. Historia z dreszczykiem / Łukasz Orbitowski

Darmowy ebook "Tylko Maks. Historia z dreszczykiem" to kryminał z wątkiem fantastycznym, którego tłem jest współczesny Wrocław i historia Hali Stulecia.

Akcja darmowego ebooka "Tylko Maks - Historia z dreszczykiem" toczy się wokół przygotowań do międzynarodowego festiwalu, zakłóconych przez makabryczne morderstwo. Rozwiązanie zagadki wiąże się z postacią Maksa Berga, architekta Hali, mistyka zafascynowanego filozofią Emanuela Swedenborga. Zaprojektowany przez niego budynek to jeden z najciekawszych i najbardziej tajemniczych zabytków Wrocławia. Przemawiał w nim Hitler, obradowali w nim intelektualiści Światowego Kongresu w Obronie Pokoju, mszę odprawiał w nim Jan Paweł II. W noweli Łukasza Orbitowskiego Hala Stulecia staje się kapsułą do podróży w czasie.

Tekst powstał przy okazji Europejskiego Kongresu Kultury, który zorganizowaliśmy w 2011 roku we Wrocławiu. Fabuła książki jest nawiązaniem do tamtego wydarzenia.

Darmowego ebooka "Tylko Maks. Historia z dreszczykiem", możesz pobrać w serwisie nina.gov.pl w trzech formatach: ePub, Mobi i PDF.

Prolog

Wiosna 2013

Ogień ogarniał wnętrze Hali Stulecia. Płomienie, wściekłe salamandry, ślizgały się po scenie, pięły pod kopułę, błyskały w kolorowych szybach. Rusztowanie nie wytrzymało i oświetlenie runęło z trzaskiem, popękały szklane ślepia, kapała rozgrzana izolacja. Rzędy pomarańczowych krzeseł czekały na swoją kolej, a Jurek, który zrzucił z siebie przeciwnika, nagle zrozumiał, że może jednak zdoła uciec. Spróbował wstać i zaraz padł. Czad. Jest groźniejszy niż ogień, przeleciało mu przez głowę.

Zaczął pełznąć, podciągał się na łokciach, z nosem tuż przy ziemi. Zerkał na boki. Po obu stronach wyrosły dwie drżące ściany o czarnych koronach, zaraz odetną mu drogę. Smartfon wypadł z kieszeni. Zamiast go podnieść, tylko pchnął w ogień. Wstał już ostrożniej i pokuśtykał ku wyjściu. Był przy drzwiach, kiedy zerknął za siebie. Przecież go tak nie zostawi.

Wrócił do nieprzytomnego Dzieszyńskiego. Jest, jaki jest, nie powinien umrzeć. Dość już nieboszczyków w Hali. Dzieszyński leżał na plecach i chwytał w usta gorące powietrze. Bezwładny, więc ciężki jak wszystkie grzechy tego świata. Jurek wziął go pod ramiona i zaczął ciągnąć. Ogniste szczypce rozlewały się na całą salę, dotarły już do krzeseł. Oparcia topiły się niczym woskowe twarze. Jurek sapał. Zmienił pozycję, spróbował ponieść Dzieszyńskiego na plecach, przeszył go ból. Teraz za nadgarstki. Chciał krzyczeć: zbudź się, cholerny capie, bo zaraz będzie posprzątane. Cap tylko mruknął, machnął ręką, jakby się opędzał.

Już między krzesłami. Roztopiony plastik śmierdział okropnie, snuło się czarne babie lato, a Jurek pojął, że jakoś mu się uda, tylko musi odetchnąć. Ciężko, gdy dym gryzie w oczy. Głowa Dzieszyńskiego spoczęła mu na stopach, schował twarz w dłoniach. Policzy do pięciu, nie więcej. Co ja sobie ubzdurałem? Włamania i romans, tajemnica zaklęta w Hali – za dużo na jedną głowę. Obiecał sobie, że od jutra koniec. Zostawi wszystko za sobą.

Schylił się, żeby podnieść Dzieszyńskiego i zamarł w półruchu, jak ciężarowiec, którego ogarnęły wątpliwości, czy zdoła poderwać sztangę. Spod sceny nadciągała tyraliera jeźdźców odzianych w kolczugi i skóry. Unosili pałki nabite gwoźdźmi, okładali karki krępych rumaków, brodate twarze przecinały głębokie blizny. Kilkunastu, stłoczonych, jakby gnali środkiem jaru. Niektórzy wlekli za sobą konających jeńców, inni nabili na włócznie posiniałe głowy. Gnali wprost na Jurka.

– Nie – jęknął. – Tylko nie wy, nie teraz. Niech przynajmniej to będzie...

Zakręciło mu się w głowie. Nieprzytomny uderzył o podłogę.

Łukasz Orbitowski - fragment darmowego ebooka "Tylko Maks. Historia z dreszczykiem"

 

Autorzy
Kategorie
Formaty
Tagi
Average: 4 (1 vote)
Hosting MyDevil - 20 % rabtu z naszym linkiem

Easy Work System

Podobne publikacje:

Darmowy ebook Nicky Cruz opowiada - Uciekaj mały, uciekaj / Nicky Cruz
Darmowy ebook Nicky Cruz opowiada - Uciekaj mały, uciekaj - Nicky Cruz Nicky Cruz opowiada – jest to prawdziwa i wstrząsająca historia przywódcy najpotężniejszego i najbrutalniejszego gangu Nowego Jorku lat 50-tych – gangu Mau...
Darmowy ebook Toy Land / Robert J. Szmidt
Darmowy ebook Toy Land - Robert J. Szmidt Tym razem to nie robota dla Toy, tylko dla jej dobrego znajomego, Dantego, najemnika nad najemnikami. Właśnie go rozmrozili po dwustu latach odsiadki. Ma nowe komando, a w nim...
Darmowy ebook Cudowny Świat Bajek / Sławomir Żbikowski
Darmowy ebook "Cudowny Świat Bajek" - Sławomir Żbikowski "Cudowny Świat Bajek" to darmowy ebook, w którym znajdziesz 9 bajek zebranych i opublikowanych pod redakcją...
Darmowy ebook Czarodzieje mogą wszystko / Dariusz Chwiejczak
Darmowy ebook "Czarodzieje mogą wszystko". Traktat o świecie czarów. - Dariusz Chwiejczak Podobno ta książka potrafi obudzić czarodziejską moc. Słyszałem też, że pomogła w realizacji marzeń i przyniosła dobre...
Darmowy ebook Ojciec odchodzi / Piotr Czerski
Darmowy ebook Ojciec odchodzi - Piotr Czerski Jeszcze jedna książka o polskim papieżu. Krytyczna minipowieść o tzw. pokoleniu Dżej Pi Tu. Obraz społeczeństwa polskiego w Krakowie zestawiony z obrazem medialnym;...