Ebook "Minimalizm". Żyj zgodnie z filozofią minimalistyczną Jak uprościć swoje życie, zyskać więcej czasu dla siebie, mieć więcej pieniędzy i mniej zmartwień?
Życie minimalisty pozbawione jest wszystkiego, co niepotrzebne i zbędne, by zrobić miejsce na to, co uwielbiasz i co sprawia Ci przyjemność.
To pozbycie się wszystkiego, co powoduje w życiu szeroko pojęte zatłoczenie, dzięki czemu osiągniesz stan spokoju, wolności i lekkości.
Prawdziwy minimalista powstrzymuje się od filozofii posiadania, rezygnując z gromadzenia rzeczy, konsumowania, robienia zakupów. Wie, że "większe" wcale nie musi oznaczać "lepsze". Skupia się na idei posiadania mniej, życiu w zadowoleniu z rzeczy, które już posiada, i czynieniu tego, co daje mu prawdziwe szczęście.
Minimalista zdaje sobie sprawę z tego, że pozyskiwanie nowych rzeczy na dłuższą metę wcale nie czyni nikogo szczęśliwym; że większe zarobki i bogactwo przedmiotów są bez znaczenia; że życie w biegu, wypełnione pozornym stanem bycia zajętym to coś, czego należy unikać.
Leo Babauta - Minimalizm VIDEO
Minimalista najbardziej ceni jakość, a nie ilość - w każdej postaci. Jestem minimalistą i jest to stan, który daje mi niesamowitą satysfakcję. Budzę się rano w pokoju, który nie jest zawalony zbędnymi przedmiotami, w którym panuje błoga, poranna cisza. Popijam kawę, czytam, idę pobiegać, a potem siadam i piszę. Trochę popracuję, spędzę nieco czasu z rodziną. Oto, co czyni mnie szczęśliwym. Oto sprawy, z których czerpię radość.
Kupowanie wielu rzeczy, nieustanne podróżowanie, imprezowanie i wydawanie pieniędzy na różne rozrywki, bezmyślne oglądanie telewizji, pozwalanie na to, by być bombardowanym setkami reklam... są tacy ludzie, którzy z tego czerpią przyjemność oraz w tym poszukują szczęścia. Nie krytykuję ich za to, choć uczciwie mówię: „to nie dla mnie”.
Kluczem do minimalizmu jest odgadnięcie tego, co czyni Cię szczęśliwym i pozbycie się całej reszty, aby w pewnym sensie „stworzyć czas” na to, co dla Ciebie ważne. W żadnym wypadku minimalizm nie powinien być utożsamiany z prowadzeniem życia pustelnika lub trwaniem w nieustającym poczuciu nudy.
Celem jest bogate życie, przy niewielkim stanie posiadania. Twoje życie, jako minimalisty, będzie inne, niż moje. To Ty będziesz musiał odkryć, co czyni Cię prawdziwie szczęśliwym. Zaplanuj swój idealny dzień, a potem usuń z niego wszystko, co nie jest Ci absolutnie potrzebne. Zrób w swoim życiu miejsce właśnie na ten idealny dzień, na rzeczy, czynności oraz ludzi, których kochasz.
Zadaniem tego ebooka jest pomóc Ci to osiągnąć. Poradnik bazuje na zasadzie: usuń to co zbędne, zostaw to co ważne, a odzyskaną "przestrzeń" wypełnij czymś dla Ciebie ważnym.
Posłuchaj fragmentu audiobooka "Minimalizm. Żyj zgodnie z filozofią minimalistyczną" VIDEO
Przegląd zasad minimalizmu „Mniej obaw, a więcej nadziei. Mniej jedzenia, a więcej przeżuwania. Mniej narzekania, więcej oddychania. Mniej gadania, więcej mówienia. Więcej kochania. Rob to, a wszystko, co dobre, będzie Twoje.” - przysłowie szwedzkie
Minimalizm niekoniecznie oznacza pozbycie się absolutnie wszystkiego. Jest to raczej ścieżka, dzięki której:
uzyskasz więcej wolności, będziesz mieć więcej czasu, przygotujesz miejsce na to, co ważne w Twoim życiu, będziesz miał mniej zmartwień, będziesz czerpał więcej przyjemności, będziesz rozsądniej dysponował tym, co posiadasz, bardziej dbał o środowisko, oraz będziesz wiódł zdrowsze życie. Czy warto zostać minimalistą? Minimalizm to sposób na ucieczkę od nadmiaru, jakim żyje dzisiejszy świat: konsumpcjonizmu, przedmiotów materialnych, bałaganu, obowiązków, dystrakcji, hałasu, a nawet długów. Jest sposobem na powstrzymanie się od tego, co nie jest w życiu prawdziwie istotne, po to, by można było skupić się na tym, co dla nas ważne, co nadaje naszemu życiu sens i czyni nas szczęśliwymi.
Czego m.in. dowiesz się z książki "Minimalizm. Żyj zgodnie z filozofią minimalistyczną" L. Babauty? jakie są zasady minimalizmu? jak uprościć to, co robisz? jak usuwać nieporządek? jak powinien wyglądać dom minimalizmu i jak go stworzyć? jak stworzyć minimalistyczne miejsce pracy? co to znaczy "minimalistyczny komputer"? jak podróżować minimalistycznie? Jak widzisz w książce "Minimalizm. Żyj zgodnie z filozofią minimalistyczną " nie znajdziesz jedynie pięknej teorii. Nie zostaniesz sam w świecie z tyloma dobrami bez praktycznych wskazówek, co robić, aby się w nich odnaleźć. O nie! Dostaniesz bardzo konkretne rady, np. dotyczące tego, jak nauczyć dzieci sprzątać (to niezwykle inspirująca część książki - myślę, że rodzice, którzy do minimalizmu nie są przekonani, dużo mogą na niej skorzystać). Oto mała część:
Generalne porządki . Na początku, jeżeli twoje dzieci mają masę gratów, będziesz chciał zrobić za nie generalne porządki. Sposobem na to jest odcięcie ich na trochę od własnego pokoju i przejrzenie wszystkich rzeczy, które posiadają. Tradycyjnie, zajmuj się jedną lokacją naraz: szuflada, regał, półka w szafie itd. Wszystko, co się w niej znajduje, wyjmij i podziel na rzeczy absolutnie niezbędne i te do wyrzucenia lub oddania (warto zawczasu przygotować na to pudła i gdy się wypełnią, zawieźć do kościoła lub organizacji charytatywnej).
Następnie to, co zostaje, wraca na miejsce i czynności powtarzamy z kolejną lokacją. Jeżeli się sprężysz, jeden pokój możesz oczyścić nawet w kilka godzin.
Zostaw wolne miejsce . Gdy wkładasz z powrotem istotne rzeczy, nie staraj się na siłę wypełniać każdej szuflady, szafy czy półki. Zostaw odrobinę miejsca dookoła przedmiotów. Nie tylko estetyczniej to wygląda, ale także zawczasu zostawiasz miejsce na kilka dodatkowych, jeżeli będą potrzebne.
Ograniczaj . Dla nas kluczowym zagadnieniem było ograniczenie bałaganu, jaki generują dzieci, dlatego pozwalaliśmy im trzymać ich rzeczy wyłącznie w ich pokojach. Jadalnia, kuchnia czy pokój dzienny przeznaczone są wyłącznie na rzeczy domowego użytku. Dla naszych dwóch bobasów przeznaczyliśmy wprawdzie na tym neutralnym obszarze miejsce, w którym mogą się bawić, więc często zabawki walają się tu i ówdzie po meblach i podłodze, ale nadal staramy się jak możemy, by utrzymać to pod kontrolą. Dzięki temu udaje nam się zachować minimalistyczny ton większości naszej przestrzeni życiowej.
Czego jeszcze dowiesz się z ebooka "Minimalizm. Żyj zgodnie z filozofią minimalistyczną"? dlaczego minimalizm to koniec organizowania się? jak radzić sobie z nieminimalistycznymi ukochanymi? jak sprawić, by finanse były minimalistyczne, w dobrym tego słowa znaczeniu? czy minimalistyczny fitness to coś dobrego? jak dba o siebie minimalista? jak zredukować ilość obowiązków? Ale żeby nie było tak "surowo" i bez żadnej przyjemności, mam dla Ciebie miłą niespodziankę - minimalista nie je samych niedobrych rzeczy. W jego przypadku, "to, co niezdrowe, jest pyszne" można zamienić na "to, co minimalistyczne, jest pyszne" . Aby dodać nieco smaczku minimalizmowi, na końcu książki możesz zapoznać się z przepisami na m.in. najlepszą zupę na świecie i chili a’la „Zen Habits” z trzech rodzajów fasoli.
Bo, tak jak wspominałam, życie minimalisty nie jest pozbawione przyjemności. Ono z radości ma się składać! Jak mówi Leo Babauta:
“Kluczem do minimalizmu jest odgadnięcie tego, co czyni cię szczęśliwym i pozbycie się całej reszty, aby w pewnym sensie „stworzyć czas” na to, co dla ciebie ważne . W żadnym wypadku minimalizm nie powinien być utożsamiany z prowadzeniem życia pustelnika lub trwaniem w nieustającym poczuciu nudy.
Celem jest bogate życie, przy niewielkim stanie posiadania. Twoje życie, jako minimalisty, będzie inne niż moje. To ty będziesz musiał odkryć, co czyni cię prawdziwie szczęśliwym. Zaplanuj swój idealny dzień, a potem usuń z niego wszystko, co nie jest ci absolutnie potrzebne. Zrób w swoim życiu miejsce właśnie na ten idealny dzień, na rzeczy, czynności oraz ludzi, których kochasz.„
L. Babauta , "Minimalizm "
Przewodnik "Minimalizm. Żyj zgodnie z filozofią minimalistyczną " stanowi tłumaczenie książki Leo Babauty - jednego z najbardziej znanych na świecie praktyków minimalizmu, a także autora bloga Zen Habits -- pt. "The Simple Guide to Minimalist Life ".