Ebook "NLP wg Dantego". Jak zgodnie z własnymi wartościami rozwiązywać problemy w życiu prywatnym i zawodowym? - Jan Raudner Czy Dante Alighieri znał NLP (neuro lingwistyczne programowanie ) i jaki to może mieć wpływ na Twój rozwój osobisty, biznesowy i ważne decyzje które podejmujesz w życiu?
Gdy w XIV wieku Dante Alighieri pisał "Boską Komedię", z pewnością nie przypuszczał, że kilkaset lat później zainspiruje ona Jana Raudnera do napisania książki, która może faktycznie zmienić oblicze świata, oddziałując na coś, co ma największy wpływ na to, co ludzie osiągają w życiu... No dobra, trochę przesadzone słowa, ale zaraz zobaczysz dlaczego. Chodzi bowiem o komunikację.
Powstało wiele książek (można by powiedzieć, że wręcz zbyt dużo), na temat NLP (neurolingwistyczne programowanie) , ale mało która z nich traktuje ten temat w tak niezwykły i trafiający do umysłu czytelnika sposób. Autor, skupiając się bardzo na praktycznych aspektach, zadaje pytania i pomaga znaleźć na nie odpowiedzi. Ale nie idzie na łatwiznę. Pyta bowiem:
Jak jest naprawdę ? Czy możliwe jest przewidzenie reakcji na informację? Które z wypowiedzi i z jakiego powodu są wiarygodne ? Dlaczego niektóre wypowiedzi powodują niewłaściwe emocje ? Autor wykorzystuje NLP (neuro lingwistyczne programowanie), aby odkrywać kluczowe aspekty naszego życia i pokazywać, jaki mają wpływ na to, co osiągamy, jakimi ludźmi jesteśmy i jakimi możemy się stać. Są bowiem techniki, które niektórzy wykorzystują niecnie, do złych celów. Do manipulacji ludźmi . Ale to droga donikąd. Dla średniowiecznego Dantego cnota była bardzo ważna i jest to także odzwierciedlone w tej oryginalnej książce, w której już od samego początku autor burzy nasz światopogląd, pisząc np., że...
Jeśli chcesz panować nad ludzkimi sercami (i swoim), bądź zawsze szczery. Szczery jesteś zaś wtedy i tylko wtedy, gdy mówisz ludziom to i tylko to, czego chcą słuchać. "Jeśli uważasz to za obłudę i wydaje Ci się, że należy mówić ludziom to, co się o nich myśli, jesteś w poważnym błędzie. Mówienie ludziom tego, co o nich myślisz, nie jest szczerością - jak Cię być może uczono - a jedynie wyartykułowaniem twoich opinii, albo jak wielu dopadł cię syndrom "uświadamiania".
Szczery jesteś wtedy i tylko wtedy, gdy mówisz ludziom to i tylko to, czego chcą słuchać. Jednak by tego dokonać, musisz najpierw słuchać i słyszeć, patrzeć i widzieć, odczuwać i współodczuwać. Tylko wtedy masz szansę być szczery.
Jeśli zaś myślisz, że należy ludziom mówić tylko same pozytywne słowa, tylko ich chwalić, wiedz, że nie na tym polega szczerość. Są ludzie, którzy chcą i potrzebują dosadnych słów - gdy im ich nie dasz, będą czuć się niedobrze".
- Jan Raudner , autor książki "NLP wg Dantego ", jeden z pierwszych zagranicznych trenerów NLP, który rozpropagował tę metodologię w Polsce. Założyciel i honorowy przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia NLP (neurolingwistyczne programowanie).
UWAGA: To nie jest łatwa książka. Jeśli liczysz na gotowe recepty, to ich tutaj nie znajdziesz. "NLP wg Dantego" to książka dla osób, które potrafią MYŚLEĆ i szukają odpowiedzi . Daje inspirację i rozwiązania do przetestowania w praktyce. Pomaga odkryć odpowiedzi na trudne pytania, ale przede wszystkim pomaga znaleźć te pytania. Nagrodą za mądre podejście są też konkretne rezultaty. Musisz bowiem pamiętać, że...
Tylko gdy zadajesz właściwe pytania, możesz znaleźć właściwe odpowiedzi.
Podstawowe założenia. Zrozumienie tego stanowi klucz do poszukiwania i odnajdywania właściwych odpowiedzi.
Każdy człowiek posiada własną, indywidualną, niepowtarzalną matrycję pojęć - która powstała w wyniku wychowania, życiowych doświadczeń, która zawiera definicje pojęć, określa wartości i przekonania. Ludzie rozumieją informację na swój odrębny i specyficzny sposób - ponieważ nie ma na świecie dwóch ludzi z takimi samymi matrycami pojęć, tak jak nie ma dwóch ludzi, którzy przeżyli to samo. Realizm psychosemantyczny - treści umysłowe i zachowania intencjonalne są rzeczywiste i realne, a nie wymyślone - tak więc dla każdego człowieka to, co przeżywa, jest najprawdziwszą prawdą. Ludzie reagują, podejmują decyzje zgodnie ze swoim specyficznym rozumieniem informacji - a nie zgodnie z faktami. Fakty istnieją obiektywnie i podlegają osobistej interpretacji - zawsze. “Zastosowanie psychosemantyki w życiu prywatnym i zawodowym, w każdym kontakcie z ludźmi może poprawić rozumienie wypowiedzi, a przede wszystkim pomóc budować poprawne relacje. Istotą psychosemantyki , nauki łączącej znaczenie informacji i badającej reakcję na nią, są odpowiedzi na pytania: Jak będzie rozumiana informacja i jaka będzie reakcja? Jaka będzie decyzja będąca efektem informacji?„
To nie takie proste, prawda? Wiele osób obawia się zmian. Problem polega na tym, że człowiek podejmuje jedynie takie decyzje, które nie zaburzają w wyraźny sposób jego poczucia pewności siebie. Jak możesz podjąć jakąś decyzję, jeśli nie czujesz się wystarczająco pewnie? Od czego to zależy i czy faktycznie można to zmienić? Jan Raudner w trakcie tej niezwykłej podróży z Dantem tłumaczy:
jak docierające do nas sygnały i informacje wpływają na podejmowane przez nas decyzje; pokazuje, jak poprawić rozumienie wypowiedzi i odczytywać sygnały wysyłane do nas nieustannie przez innych, żeby budować z ludźmi poprawne relacje ; pomaga zrozumieć, jak zmieniają się nasze priorytety i jak nimi samodzielnie kierować, żeby osiągnąć wytyczone cele . Posłuchaj fragmentu audiobooka "NLP wg Dantego" VIDEO
Niestety niektórzy ludzie wpadają w pułapkę własnych priorytetów, które co chwilę się zmieniają, albo nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością lub oczekiwaniami innych. Czasem robimy wiele rzeczy nieświadomie, skupiając się wyłącznie na sobie. Nie zdajemy sobie sprawy, że to właśnie te priorytety, które sobie ustaliliśmy, są w większości przypadków przyczyną naszych codziennych porażek.
Dopiero gdy zdamy sobie z tego sprawę, postawimy pierwszy krok w kierunku zmian. Zmian w nas samych, naszych zespołów i naszego otoczenia.
Czy jesteś gotów na zmianę: "A co jeśli mi się nie uda" na "A co jeśli się uda?" Nie ma co mydlić oczu. Zmiany nie są ani łatwe, ani przyjemne. Ale jeśli bieżąca sytuacja byłaby dla Ciebie w 100% komfortowa i przyjemna, to czy czytałbyś teraz opis tej publikacji? Szukasz czegoś, co może Ci pomóc. Nie możemy Ci obiecać, że ta książka zmieni Twoje życie, ale możemy zagwarantować, że jeśli po nią nie sięgniesz, to nic się nie zmieni.
Zmiany kosztują nas wiele trudu, czasem rodzą wątpliwości, czasem nawet stres, ale na tym polegają prawdziwy rozwój i zmiana. Dzięki wychodzeniu z własnej strefy komfortu jesteśmy w stanie osiągać więcej i stawać się coraz lepszymi. Aby pomóc w tym procesie Jan Raudner pokazuje w swojej książce "NLP wg Dantego":
jak uczyć się i czerpać siły ze swoich sukcesów ; jak iść do przodu, nie zważając na zadawane nam ciosy; jak nauczyć się nie dzielić i nie przyjmować nieszczęść innych jako własnych?; jak, nie oczekując pomocy, uwierzyć, że jesteśmy w stanie dojść tam, gdzie chcemy. Pamiętaj jednak, że na nic zdadzą się te porady, jeśli nie zaczniesz z nich korzystać w praktyce.
Zanim podejmiesz decyzję... Możliwe, że już w trakcie czytania tego tekstu podjąłeś decyzję odnośnie zakupu tej publikacji. Możliwe, że jeszcze tak się nie stało. Jakakolwiek Twoja decyzja by nie była, na pewno jest słuszna dla Ciebie w momencie, w którym się właśnie znajdujesz. Dlatego, niezależnie od decyzji, na zakończenie chwila inspiracji z książki "NLP wg Dantego: Jak, zgodnie z własnymi wartościami, rozwiązywać problemy w życiu prywatnym i zawodowym? " dla Ciebie:
Ucz się na swoich sukcesach , rozpamiętuj je i analizuj. Nauka polegająca na analizowaniu swoich klęsk jest drogą do obniżania swoich możliwości i wiary w siebie.Idź do przodu, nawet jeśli niekiedy trzeba będzie nieco zawrócić. Nie zważaj na palące pragnienie, nie odpoczywaj po drodze, bo to tanie wymówki. Idź, nie zważając na rany i nie oczekuj pomocy. Jeśli naprawdę chcesz, możesz dojść sam. Trąb głośno o swoich sukcesach i szczęściu , choćby mieli mówić ci, że jesteś narcyzem. Niech go będzie pełno wokół ciebie i pozwól, by inni również rozdawali szczęście i uśmiechy. Jeżeli ktoś będzie się chciał podzielić z Tobą swoim nieszczęściem (co często się spotyka), pamiętaj, że możesz tego nieszczęścia po prostu nie przyjąć.