Ebook "Landlord. Jak osiągnąć wolność finansową, inwestując w nieruchomości" czyli jak zostać Rentierem dzięki inwestowaniu w nieruchomości. Inwestowanie w nieruchomości to w dużej mierze praca z ludźmi.
Nawet bardziej z ludźmi niż z pieniędzmi. W drodze do wolności finansowej bardzo pomaga umiejętność zjednywania sobie ludzi.
Jeżeli uważasz, że nie leży to w Twoim charakterze, a bardzo chcesz kupować mieszkania, biurowce i domy, najlepiej będzie popracować nad tą umiejętnością.
Bez budowania zespołu, który Ci pomoże, nie da się zostać rentierem — ponieważ wtedy będziesz musiał wciąż angażować się w to, żeby utrzymać swój dorobek…
To tylko jedna (za to bardzo ważna) z wielu rad, które ma dla Ciebie Marcin Matuszewski autor książki "Landlord. Jak osiągnąć wolność finansową, inwestując w nieruchomości " — człowiek, który w bardzo młodym wieku zaryzykował, zainwestował i… żyje z wynajmu.
Ma na tyle dużo czasu i chęci dzielenia się z innymi swoją wiedzą, że zdecydował się napisać książkę "Landlord. Jak osiągnąć wolność finansową, inwestując w nieruchomości ".
Czy uważasz, że jego historia to bajka?
Jeśli tak, jesteś w błędzie. Nie ma tu nic z bajki — brakuje dobrej wróżki, czarów, cudów i szczęśliwych zbiegów okoliczności. Wszystko, co Marcin Matuszewski osiągnął, zdobył dzięki wiedzy i ciężkiej pracy włożonej w wybór właściwej lokalizacji, uzyskanie środków, następnie negocjacje ze sprzedającym, remonty, znalezienie odpowiedniego najemcy itd.
Zobacz 4 prezentacje na temat inwestowania nieruchomości. W co inwestuje 29-letni polski rentier? (prowadzi Damian Redmer )
VIDEO
Inwestowanie w nieruchomości w pigułce i bez tajemnic - zobacz jak robi to rentier (prowadzi Damian Redmer i Marcin Matuszewski )
VIDEO
Inwestowanie w nieruchomości - 2 największe problemy związane z wyjmowaniem mieszkań (i rozwiązania) (prowadzi Marcin Matuszewski)
VIDEO
Jak inwestować w nieruchomości z ograniczoną zdolnością kredytową (lub bez niej)? (prowadzi Marcin Matuszewski)
VIDEO
Jaką nieruchomość kupić?
Jeżeli chcesz zostać landlordem, musisz wiedzieć, w jaki rodzaj nieruchomości inwestować. Zasadniczo dzielimy je na mieszkaniowe i użytkowe. Najlepiej wybrać te, które się sercem „czuje” i które Ci się podobają.
Ja wybrałem mieszkaniówkę. Z kilku bardzo istotnych powodów. Moją misją jest dawanie ludziom dachu nad głową. Robiąc to, czuję się spełniony. Poza tym do podstawowych potrzeb ludzkich należą potrzeby fizjologiczne i bezpieczeństwa. To są absolutne fundamenty. I właśnie dlatego w przypadku jakichkolwiek problemów finansowych, kiedy człowiek będzie miał dylemat, co najpierw opłacić, raczej na pewno wybierze opłacenie mieszkania niż czegoś innego. Może nie chodzić na siłownię, do fryzjera, może odstawić samochód i zrezygnować ze wszystkiego, ale mieszkać gdzieś musi. Bazowanie na podstawowych potrzebach ludzkich jest bardzo dochodowe. I piękne.
Absolutnie nie neguję nieruchomości użytkowych. Jeżeli czujesz się dobrze na tym rynku, pragniesz wynajmować firmom i budować z nimi relacje... to proszę bardzo! Sugeruję Ci wtedy poszukać sieciowych oddziałów firm, jak sklepy „Żabka”, „Małpka” albo filie banków. Wtedy jest większa szansa na dłuższy najem. Jest to również ciekawa droga, aczkolwiek nie dla mnie.
Do tzw. mieszkaniówki można zaliczyć wiele rodzajów nieruchomości. Osobiście wyróżniam rynek kawalerek, rynek mieszkań 2-pokojowych i rynek wynajmu pokoi. Możliwości jest jednak więcej:
Kawalerka (można przebudować na mieszkanie 2-pokojowe). Mieszkanie 2-pokojowe:wynajem dwóch pokoi oddzielnie, wynajem jako całość. Mieszkanie 3-pokojowe, wynajem pokoi oddzielnie (można przebudować na 4 albo 5 pokoi). Mieszkanie 4- lub 5-pokojowe, wynajem pokoi oddzielnie (można przebudować na 5 albo 6 pokoi). I tak dalej... Oczywiście możesz mieszkanie z 3 czy 4 pokojami wynająć jako całość jakiejś rodzinie. Ale na tym najczęściej się traci. Lepiej przeliczyć na poszczególne pokoje, zadbać o więcej najemców i tym samym o więcej umów najmu. I więcej wpływów.
Oczywiście nie mam tu na myśli wysokiego standardu. Oferuję moim najemcom standard dobry plus. Bardzo im się podoba i uważają go za jeden z najlepszych, jaki widzieli.
Czytelniku, jeśli dotarłeś do tego rozdziału, to na pewno wiesz, że każdy rodzaj mieszkań przyciąga nieco inny rodzaj klientów. Możesz sobie postawić pytanie, jaki rodzaj klientów będzie dla Ciebie najlepszy. Z jakimi ludźmi i z jakimi mieszkaniami chcesz mieć do czynienia? Powiem Ci, że ma to drugorzędne znaczenie. Dobry landlord kupuje każdy rodzaj mieszkań.
Dzięki temu, że mam w portfelu każdy rodzaj mieszkania, jestem bardziej elastyczny. Rynek wciąż się zmienia. Najczęściej zmiany dla jednego segmentu są uciążliwe, ale dla drugiego już korzystne. Zauważ również, że dzięki różnym mieszkaniom w ofercie mogę przerzucać swoich najemców z jednej nieruchomości do drugiej. A jeżeli będziesz dobrym landlordem, to ludzie będą sami do Ciebie przychodzić, żeby nająć mieszkanie.
Marcin Matuszewski - fragment ebooka "Landlord. Jak osiągnąć wolność finansową, inwestując w nieruchomości "
Inwestowanie w nieruchomości to praca. Jednak w odróżnieniu od innych, ta praca daje stały, comiesięczny wpływ na konto, dzięki czemu nie trzeba martwić się o finansową przyszłość.